Wycieczka do kopalni w Kłodawie i nie tylko
8 października 2021 r. Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi „NASZA RADOLINA” zorganizowała wyprawę do kopalni soli w Kłodawie, która była głównym, ale nie jedynym punktem w bogatym programie. Profesjonalną opiekę nad zwiedzającymi roztoczył bardzo kompetentny przewodnik pan Dariusz Wąchnicki, który nie tylko posiadał bogatą wiedzę, ale również potrafił nawiązać przyjazny i ciepły kontakt z całą grupą.
Wczesnym rankiem uczestnicy wyjazdu dotarli do wsi Chełmno nad Nerem- mało znanego miejsca zagłady, w którym zamordowano około 200 tysięcy osób . Obóz śmierci Vernichtungslager Kulmhof był pierwszym niemieckim ośrodkiem eksterminacji Żydów w utworzonej przez hitlerowców jednostce administracyjnej Warthegau (tzw. Kraju Warty). Miejsce kaźni ofiar to pobliski las rzuchowski. Tam znajdowały się krematoria, tam spoczęły w masowych mogiłach ofiary bestialstwa.
Po chwili zadumy grupa udała się do zamku w Łęczycy, w którym według legendy mieszka Boruta. Diabeł bawił akurat gdzie indziej, bo uczestnicy wycieczki go nie spotkali, choć pilne wypatrywali. Lekki zawód wynagrodziły im wspaniałe ekspozycje dotyczące historii i sztuki ludowej regionu.
Zachwyt wzbudziła także perła architektury romańskiej na ziemiach polskich- kolegiata w Tumie. Na przestrzeni wieków monumentalny budynek wielokrotnie przebudowywano. Możemy więc zauważyć również cechy stylu gotyckiego oraz stylu klasycystycznego. Uczestnikom bardzo podobały się również tajemnicze ruiny rycerskiego zamku w Besiekierach .Zapewne zbudował go na przełomie XV i XVI stulecia jeden ze stolników brzeskich Mikołaj Sokołowski z Wrzącej lub Wojciech Sokołowski..
Około 14.30 zwiedzający dotarli do kopalni w Kłodawie. Jest to najgłębsza w Polsce podziemna trasa turystyczna. Już na samym początku niezapomnianych wrażeń dostarczył wszystkim zjazd z prędkością 6m/s na głębokość 600 m. Niesamowite jest to, iż kopalnia cały czas funkcjonuje. Idąc tunelem solnym, można podziwiać maszyny górnicze, przyrządy pomiarowe i magazyny z materiałami wybuchowymi. Uczestnicy wycieczki zobaczyli również pomieszczenia przygotowane specjalnie dla turystów – Kaplicę Św. Kingi, salę koncertową oraz Grotę Drakuli. Na uwagę zasługuje fakt, iż wycieczkowy szlak przebiega pośród pokładów unikatowej, liczącej ponad 200 mln lat, soli różowej. W Europie taka sól wydobywana jest tylko w Kłodawie. Ciekawostką jest, że w 2007r. w kopalni pobito rekord Guinessa w kategorii „Najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie”.
Zaopatrzeni w kłodawski sól uczestnicy wycieczki udali się na pyszny posiłek, który był ostatnim punktem w harmonogramie. W drodze do domu planowano już kolejny wyjazd.
Karolina Kasprzak