W związku ze stanem epidemii w 2020 roku Święto Niepodległości w gminie Golina miało skromny przebieg.
W tym roku uroczystości niepodległościowe rozpoczęła msza święta za Ojczyznę w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej w Golinie.
Następnie przedstawiciele władz samorządowych na czele z Burmistrzem Goliny Mirosławem Durczyńskim wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Golinie Wojciechem Wojdyńskim, Przewodniczącą Rady Powiatu Konińskiego Żanettą Matlewską, przedstawicielami sołtysów oraz przewodniczącymi Rad Osiedlowych złożyli wiązanki kwiatów i znicze przy obelisku "Tym, co za Polskę życie oddali" na Placu Kazimierza Wielkiego w Golinie.
Zebrani przyłączyli się do Ogólnopolskiej Akcji ośpiewania Mazurka Dąbrowskiego. O godzinie 12:00 wspólnie zaśpiewano hymn Polski.
Z uwagi na restrykcje związane ze stanem epidemii, wąskie grono osób: kilkoro Radnych Rady Miejskiej w Golinie, przedstawiciele sołtysów, Przewodniczący Rad Osiedlowych i mieszkańcy gminy znaleźli czas, by godnie uczcić to ważne dla wszystkich Polaków święto.
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów (pierwszy z nich miał miejsce w 1795 roku). Po raz pierwszy 11 listopada został ustanowiony Dniem Niepodległości 23 kwietnia 1937 r. Następnie został zniesiony ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r. Święto to przywrócono dopiero ustawą w okresie transformacji systemowej, która miała miejsce 1989 r. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compi?gne 11 listopada 1918 r., pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec.