Sobota, 14 wrzesień. Imieniny Cypriana i Bernarda.
*** UWAGA!!!  Wpłaty za wywóz śmieci należy regulować na indywidualny nr konta ***
Komunikat Urzędu Gminy:
Jesteśmy gminą miejsko - wiejska, położoną na terenie powiatu konińskiego. Naszą misja jest wspieranie rozwoju rolnictwa oraz tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego dzięki położeniu przy autostradzie A - 2.

News

Spotkanie stanowiło okazję do podsumowania dotychczasowej współpracy i podziękowania mieszkańcom sołectw wschodniej części naszego regionu, aktywnie uczestniczącym w programie, za ich wkład pracy w odnowę wsi. W uroczystości wzięli udział Pan Jan Tomczak, poseł na Sejm RP, Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego m.in.: Anna Majda, Zofia Itman, Tadeusz Tomaszewski, a także Starosta Powiatu Konińskiego Pan Stanisław Bielik, Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, włodarze gmin, członkowie Grup Odnowy Wsi i moderatorzy oraz sołtysi i licznie przybyli członkowie organizacji działających na terenach wiejskich.

Otwierając uroczyście galę Wicemarszałek Krzysztof Grabowski podkreślił, że Wielkopolska Odnowa Wsi ma swoją markę, która jest marką niezwykle popularną, ale żeby tak się stało Samorząd Województwa musiał pracować nad nią latami, zachęcając coraz więcej sołectw by przystąpiły do tego programu. Aktualnie korzysta z niego 2067 sołectw z 187 wielkopolskich gmin, które zrealizowały łącznie 1508 projektów. „To pokazuje w jaki sposób ten program się rozwija i dokąd zmierza. Do tej pory wydaliśmy z budżetu województwa 31 mln złotych, a w kolejnym roku planujemy wydać kolejne 4 mln zł.  W przygotowywanej Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego do 2030 roku wpisaliśmy już Wielkopolską Odnowę Wsi i to nas determinuje do tego żebyśmy ją realizowali i kolejne miejscowości przy wsparciu naszych środków i ze środków samorządów gmin zmieniały swoje oblicza. Jako Wielkopolska wyróżniamy się na tle kraju w sposób wyjątkowy, bowiem wydajemy najwięcej środków spośród innych województw, które też podjęły się tego wyzwania. W ramach Wielkopolskiej Odnowy wsi realizowane są 3 konkursy dotacyjne. Ten najbardziej popularny to „Pięknieje wielkopolska wieś”, drugi to „Odnowa wsi szansą dla aktywnych sołectw” i trzeci adresowany do organizacji pozarządowych pn. „Nasza wieś, nasza wspólną sprawą”.

Kończąc swoją wypowiedź Wicemarszałek podziękował mieszkańcom, za ich zaangażowanie i wkład pracy a włodarzom za wsparcie merytoryczne i finansowe. Podziękował również moderatorom odnowy wsi, którzy od 2015 roku wypracowali łącznie 728 sołeckich strategii rozwoju miejscowości przy aktywnym udziale przedstawicieli lokalnych społeczności.

Szczególne podziękowania skierował na ręce gospodarza wydarzenia Burmistrza Goliny, Mirosława Durczyńskiego oraz Żanetty Matlewskiej, dyrektor miejscowej książnicy, która koordynowała i czuwała nad każdym szczegółem tej niezwykłej w oprawie uroczystości.

-  Cieszę się niezmiernie, że dzisiejsza gala mogła zostać zorganizowana tutaj, na tej pięknej hali, której uroczystość otwarcia odbyła się 2 lata temu. To jest również kolejny dobry przykład tego, jak nasze małe ojczyzny  rozwijają się  korzystając czy to z środków samorządowych czy zewnętrznych a przede wszystkim dzięki olbrzymiej determinacji władz lokalnych.

Rangę Wielkopolskiego Programu Odnowy Wsi oraz funduszu sołeckiego  podkreślił również w swej wypowiedzi Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, kierując swoje podziękowania do Wicemarszałka i uczestników: „To właśnie Wielkopolska powinna być wzorem dla innych województw, bo choć nie pierwsza program uruchomiła to realizuje go najskuteczniej.”

Po przemówieniach gości  nadszedł czas na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Wyróżnienia  w III edycji konkursu „Aktywna Wieś Wielkopolska” trafiły do sołectwa:

  • Siąszyce, gmina Rychwał,
  • Izdebno, gmina Ostrowite,
  • Bibianna, gmina Malanów,
  • Stare Miasto, gmina Stare Miasto,
  • Tokary Pierwsze, gmina Kawęczyn,
  • Krzykosy, gmina Kłodawa,
  • Wielołęka, gmina Grodziec,
  • Nowa Wieś, gmina Zagórów,
  • Szydłowo, gmina Trzemeszno.

Kolejne wyróżnienia, w postaci okolicznościowego dyplomu  wręczono za projekty zagospodarowania przestrzeni publicznej miejscowości. Przypadły one w udziale sołectwu Pawłowo, Gmina Czerniejewo za projekt „Skwer im. Pawła Cymsa - miejscem pamięci, rekreacji i spotkań” oraz sołectwu Orchowo, Gmina Orchowo, które zrealizowało ciekawą inicjatywę pn. „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej - REWITALIZACJA HISTORYCZNEGO CENTRUM ORCHOWA”.

No i wreszcie nastąpił najbardziej oczekiwany moment czyli wręczenie nagród dla laureatów tegoż konkursu, wśród których jak wcześniej wspominaliśmy zostało sołectwo Radolina, z czego ogromnie się cieszymy. Nagrodę z rąk marszałka odebrali sołtys Radoliny i Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Odnowy Wsi “NASZA RADOLINA” Arleta Biegasiewicz, sekretarz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Odnowy Wsi "NASZA RADOLINA” Karolina Kasprzak oraz Radny Rady Miejskiej w Golinie Krzysztof Szymański. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój wsi.

Pozostali zwycięzcy to:

  • sołectwo Grabowo Królewskie, gmina Kołaczkowo,
  • sołectwo Osówiec, gmina Orchowo,
  • sołectwo Skęczniew, gmina Dobra,
  • sołectwo Chrząblice, gmina Brudzew
  • sołectwo Dolany, gmina Lądek
  • sołectwo Modła, gmina Rzgów 

Laureaci otrzymali  pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe w kwocie 3 tys. złotych

Galę uświetnił wokalnie występ lokalnego, międzypokoleniowego chóru Vokaliza oraz młodej, niezwykle utalentowanej golinianki, Agaty Sieczkowskiej. Tańce ludowe zaprezentował dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Uśmiech ze Starego Miasta.

Na zakończenie gości czekała jeszcze jedna wokalna niespodzianka a był nią występ Śpiewającej Rodziny Kaczmarek, która wykonała wiele znanych, lubianych arii i duetów z opery i operetki oraz piosenki z musicali, a także światowe i polskie standardy muzyki estradowej. Zaprezentowany przez artystów repertuar zachwycił uczestników gali, którzy chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze a całość dopełniła przepiękna sceneria, podkreślająca jesienny klimat polskiej wsi.