HISTORYCZNIE I PLASTYCZNIE
Z okazji Jubileuszu Prymasostwa
600-lecie prymasostwa zobowiązuje, szczególnie nas Wielkopolan do pamięci o tak ważnym, okrągłym jubileuszu.
Źródła historyczne dowodzą, że ustanowienie tej prestiżowej godności dla polskiego Kościoła nastąpiło w I połowie XV wieku podczas soboru w Konstancji przy pełnym poparciu króla Władysława Jagiełły. Tytuł ten otrzymał wówczas metropolita gnieźnieński Mikołaj Trąba. Od tej też pory prymas stał się „głosem” scalającym państwo, cały lud wiernych, a nade wszystko Kościół i to nie tylko w tym wymiarze lokalnym.
Dla uczczenia wspomnianego wyżej jubileuszu w archidiecezji gnieźnieńskiej, 23 marca 2017 r. klasa IV c ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, pod kierunkiem swojego polonisty – Przemysława Ciesielskiego, wzięła udział w specjalnych warsztatach historyczno - plastycznych. Miejscem spotkania był tutejszy dom kultury.
Na początku zajęć czwartoklasiści wysłuchali krótkiej prelekcji na temat tworzenia się struktur prymasostwa w Polsce. Zapoznali się z postaciami i dorobkiem najbardziej znanych i kojarzonych prymasów m.in. kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Józefa Glempa oraz obecnego abp. Wojciecha Polaka. Nie obyło się też bez przypomnienia o ich siedzibie, czyli prastarej katedrze gnieźnieńskiej. Wszystko to znalazło poparcie w fotograficznych źródłach ujętych w prezentacji multimedialnej.
Następnie pod okiem instruktor plastyki – Edyty Jachnik uczniowie wykonali szkice węglem przedstawiające wyżej wspomnianych prymasów. Co jak co, ale były one bardzo oryginalne w swoim przekazie. Wiele portretów zostało wykonanych z dbałością o najmniejsze detale osobowościowe.
Warsztaty w Domu Kultury w Golinie były doskonałym sposobem
na pokazanie historii prymasostwa i wiążących się z nią postaci w korelacji z
plastyką, która pozwoliła dzieciom
w bardziej przystępny sposób zrozumieć istotę obchodzonego w tym roku
kościelnego jubileuszu.
Przemysław Ciesielski