Piątek, 31 marzec. Imieniny Balbiny i Gwidona.
*** UWAGA!!!  Wpłaty za wywóz śmieci należy regulować na indywidualny nr konta ***
Komunikat Urzędu Gminy:
Jesteśmy gminą miejsko - wiejska, położoną na terenie powiatu konińskiego. Naszą misja jest wspieranie rozwoju rolnictwa oraz tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego dzięki położeniu przy autostradzie A - 2.

News

Punkt Biblioteczny w Radolinie

 

„ Żywa lekcja historii" z Dawidem Trzuskolasem z grupy  SOL INVICTUS

 

Biblioteki winny nade wszystko upowszechniać  wiedzę, by w konsekwencji  inspirować młodych ludzi do nieskrępowanego zgłębiania interesujących ich zagadnień. Książnica w Golinie  czyni to  nie tylko  poprzez  gromadzenie  woluminów, ale również poprzez  organizowanie spotkań  z nietuzinkowymi ludźmi . To właśnie bezpośrednie rozmowy stanowią najbardziej atrakcyjną formę zdobywania wiadomości, dają bowiem okazję do samodzielnego  odkrywania śladów przeszłości.

19 marca 2015 roku  - w ramach zajęć organizowanych przez punkt biblioteczny prowadzony przez Karolinę Kasprzak - uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III  ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Radolinie uczestniczyli w pokazie historycznym  przygotowanym przez Dawida Trzuskolasa z  Grupy  Rekonstrukcyjnej Sol  Invitus, która powstała w lipcu 2009 dzięki kilku młodym zapaleńcom, tęskniącym za czasami, kiedy wszystko było mniej skomplikowane, a życiem ludzkim rządziły szlachetne wartości.

            Dawid Trzuskolas „zabrał" dzieci w podróż do średniowiecznego świata, pełnego przygód. Smyki nie tylko obejrzały z bliska ekwipunek, uzbrojenie oraz ubiór rycerza, ale także uczyły się władać  mieczem i oszczepem, przekonały się, jak należy się zachowywać podczas ataku wroga, a jak kiedy samemu przypuszcza się szturm.

Zachwyt uczniów wzbudziły zainscenizowane przez naszego gościa pojedynki. Wielu z nich dowiodło swojej odwagi i ustawiło się w kolejce, by spróbować swoich sił w potyczce z doświadczonym rycerzem. Wszyscy, tak sugestywnie wczuli się w swoje role, iż mieliśmy wrażenie, że na chwile przenieśliśmy się w czasie, by obejrzeć turniej rycerski.

            Wspomniana„ żywa lekcja historii" na pewno długo zostanie w pamięci uczniów, ponieważ nie tylko doskonale się bawili, ale przede wszystkim poszerzyli swoją wiedzę".

 Serdecznie dziękuję Dawidowi Trzuskolasowi za życzliwość i zorganizowanie pokazu, oraz Alinie Kozłowskiej- Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej, Agnieszce Waliniak, Alinie Politańskiej-Pisuli, Magdalenie Lewartowskiej, Izabeli Kaczmarek oraz Magdalenie Pietraszek za możliwość przeprowadzenia  zajęć.

Karolina Kasprzak

1

2

3

4