W związku z informacją otrzymaną z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przesłało zdjęcia etykiet butelek z Republiki Czeskiej, w których wykryto alkohol metylowy.
Zatrucie alkoholem metylowym powstaje na skutek wypicia płynu zawierającego metanol, który jest silną trucizną. Własności organoleptyczne alkoholu metylowego i etylowego są podobne: konsystencja, smak i aromat jest ten sam. Jego spożywanie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Toksyczne substancje uszkadzają komórki, szczególnie szkodliwie działają na nerw wzrokowy, a także nerki, wątrobę i serce.
Objawy występujące po spożyciu alkoholu metylowego mogą być następujące: przyspieszony oddech, bóle i zawroty głowy, bóle brzucha, spadek ciśnienia krwi, zaczerwieniona skóra, zaburzenia widzenia, problemy z ostrością widzenia, pobudzenie a później zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie, w końcowym stadium zniesienie odruchów fizjologicznych i porażenie ośrodka oddechowego. Do zgonu może dojść już po kilku godzinach od wypicia tego alkoholu.
Pierwsza pomoc polega na wywołaniu wymiotów, podaniu wodorowęglanu sodu (tzn. sody oczyszczonej) co pół godziny, zabezpieczenia funkcji życiowych. Natychmiast należy wezwać specjalistyczną pomoc medyczną.
Główny Inspektor Sanitarny przestrzega przed piciem alkoholu niewiadomego pochodzenia – bez banderoli, oznakowania wytwórcy, miejsca wytworzenia.