środa, 14 maj. Imieniny Bonifacego i Dobiesława.
*** UWAGA!!!  Wpłaty za wywóz śmieci należy regulować na indywidualny nr konta ***
Komunikat Urzędu Gminy:
Jesteśmy gminą miejsko - wiejska, położoną na terenie powiatu konińskiego. Naszą misja jest wspieranie rozwoju rolnictwa oraz tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego dzięki położeniu przy autostradzie A - 2.

News

Śladami przeszłości. Młodzi odkrywają i adoptują zabytki.

     W ubiegłym roku szkolnym golińscy rowerzyści wraz z młodzieżą z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Golinie zaangażowali  się w realizację ogólnopolskiego projektu Śladami przeszłości. Młodzi adoptują zabytki. Ideę odkrywania i adoptowania zabytków zainicjowało Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Celem przedsięwzięcia jest odnajdywanie zapomnianych i zaniedbanych obiektów ważnych dla historii regionu.  W naszej gminie jest wiele miejsc, które warto by było otoczyć opieką, jednak za  najbardziej  zaniedbane  uznaliśmy Kaczymkę, czyli cmentarz ewangelicko - augsburski  w miejscowości Węglewskie Holendry.  Został on założony w pierwszej połowie XIX wieku, przez zamieszkujących te tereny osadników olęderskich. Cmentarz zajmuje 0,47 ha powierzchni. Najstarszy istniejący nagrobek Christiana Henninga pochodzi z 1868 r. Osady olęderskie zakładano w dobrach szlacheckich i królewskich rozciągających się po obu stronach doliny Warty. W XVI i XVII wieku byli to głównie mieszkańcy Niderlandów, później Niemcy. Szacuje się, że w XVIII wieku w powiecie konińskim było 40 osad typu olęderskiego. Przez wiele lat cmentarz został zarośnięty licznymi samosiewami robinii akacjowej, krzewami lilaka pospolitego. Liczne zachowane nagrobki ulegały niszczeniu na skutek wrastających i nadmiernie rozrastających się krzewów.
Inicjatorami porządkowania cmentarza w Węglewskich Holendrach byli działacz społeczny pan Stanisław Przygodzki oraz nauczyciele z gimnazjum - panie: Aldona Olesiak i Ewa Wróbel. W pracach porządkowych czynny udział wzięli uczniowie klasy IIc oraz przedstawiciele klas IIb i Ib. Wycinkę  starych drzew wykonali rowerzyści, natomiast usuwaniem gałęzi, krzewów i oczyszczeniem nagrobków zajęła się młodzież gimnazjalna. 

To wspaniała sprawa, że w tak szczytnej akcji potrafili wziąć udział ramię w ramię młodzi
i starsi, że się świetnie rozumieli i wydajnie współpracowali. Za każdym razem po skończonej pracy wracaliśmy zmęczeni, ale dumni i szczęśliwi, że przez swoje działania możemy rok w rok ocalać od zapomnienia zabytki naszego regionu.        

Aldona Olesiak, Ewa Wróbel, Stanisław Przygodzki
1 
 
2
 
3