środa, 14 maj. Imieniny Bonifacego i Dobiesława.
*** UWAGA!!!  Wpłaty za wywóz śmieci należy regulować na indywidualny nr konta ***
Komunikat Urzędu Gminy:
Jesteśmy gminą miejsko - wiejska, położoną na terenie powiatu konińskiego. Naszą misja jest wspieranie rozwoju rolnictwa oraz tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego dzięki położeniu przy autostradzie A - 2.

News

Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

To już 150 lat... (cz.1)

Istnieje wiele interesujących wydarzeń historycznych wiążących się z naszą Ojczyzną. Było ich kilkanaście. Spośród nich na pewno zaszczytne miejsce zajmuje Powstanie Styczniowe, którego 150. rocznicę wybuchu w bieżącym roku 2013 obchodzimy. W Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie z tej okazji podjęto wiele ciekawych inicjatyw. Poniżej relacja z tych dotychczasowych.

* Powstanie na slajdach i foliogramach

Znakomitym sposobem na przypomnienie wspomnianych wyżej zdarzeń były specjalne lekcje historii w klasach piątych. Dodatkowo uczniowie z V b pod kierunkiem Przemysława Ciesielskiego przygotowali ciekawe prezentacje multimedialne oraz foliogramy. Zawierały one fakty, postaci, daty typowe dla tamtych dni.

* Powstanie na plakatach

Kolejnym pomysłem na oddanie swoistej pamięci powstańcom i tamtym wydarzeniom były kolorowe, tematyczne plakaty. Wykonali je uczniowie klas VI a i VI c na prośbę wspomnianego wyżej nauczyciela.

* Czasopismo o powstaniu

Inną inicjatywą mającą w tle 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego było przygotowanie przez Norberta Łętowskiego i Wiktora Osowicza z kl. VI b okolicznościowego, komputerowego czasopisma. Gazetka zredagowana została w ramach koła historycznego prowadzonego przez Przemysława Ciesielskiego. Wiadomości w niej zawarte opierały się o materiał internetowy wiążący się z konkretnymi bitwami czy powstańcami. Wszystko to uzupełniały mapy.

* Okolicznościowe gazetki

Z racji okrągłej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego nauczyciele zadbali też o to, by w każdej z sal lekcyjnych umieszczona była okolicznościowa gazetka na temat tego wyjątkowego wydarzenia. Ponadto w budynku szkoły można podziwiać inne misternie wykonane tematyczne dekoracje (gablotka przy pokoju nauczycielskim, gazetka na parterze u wejścia do szatni). O ich wykonanie zatroszczyła się Beata Matczak.

***

Wspomniane podjęte do tej pory działania miały bardzo praktyczny charakter. Były też doskonałą okazją do uwrażliwienia młodych serc na ważną dla polskiego narodu rocznicę. Wkrótce kolejne inicjatywy.

Przemysław Ciesielski

1 2

3