Lekcja o Fredrze
W tym roku obchodzimy 220 rocznicę urodzin hrabiego Aleksandra Fredry. Aby upamiętnić najwybitniejszego polskiego komediopisarza w Bibliotece Publicznej w Golinie zorganizowano okolicznościową lekcję biblioteczną skierowaną do uczniów Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego. Spotkanie odbyło się 5 września w ramach akcji „ Narodowe Czytanie" zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Przedsięwzięcie ma na celu nie tylko promocję polskiej kultury i zachęcanie do czytania rodzimej literatury, ale także wzmacnianie wspólnoty oraz więzi narodowej a także integrację międzypokoleniową.
Jak w czasach wszechobecnych komputerów i nowoczesnych technologii przekonać młodzież, że dziełami Fredry można się zachwycać, że w jego wierszowanych, pełnych pasji utworach można odkryć ciekawie ukazane obrazy z przeszłości Polski? Z tymi pytaniami postanowili się zmierzyć się bibliotekarka Karolina Kasprzak oraz polonista Przemysław Ciesielski. Wyszli oni z założenia, że czasami do lektury można zachęcić proponując zabawy, podczas których książka jest „ na drugim planie".
Po powitaniu prowadzący pokrótce przedstawili uczniom biografię oraz drogę twórczą autora „Ślubów panieńskich" . Następnie Przemysław Ciesielski z prawdziwie aktorskim talentem i polotem przeczytał fragment „ Zemsty", uczniowie trafnie odgadli, że to właśnie z wyżej wymienionej komedii pochodzi wyrecytowana scena, a następnie swobodnie dyskutowali na temat utworu, starając się „ dopisać" ciąg dalszy historii.
Po zmaganiach intelektualnych przyszedł czas na ćwiczenie rozwijające zdolności grafomotoryczne, Uczniowie najpierw musieli ułożyć puzzle z wizerunkiem Aleksandra Fredry, a następnie narysować jego karykaturę lub portret.