Rok 2022, w którym obchodzimy 660. rocznicę lokacji Goliny, to czas szczególny. Lektura wybrana na tegoroczną edycję Narodowego Czytania także jest bardzo charakterystyczna. Polacy oddali głos na "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza- tomik, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu, stając się jego manifestem.
Gospodarzem golińskiej odsłony "Narodowego Czytania" była Biblioteka Publiczna. Akcja miała wyjątkową oprawę, a wszystko to za sprawą wyjątkowego gościa, balladę "Romantyczność" czytała bowiem Teresa Lipowska, która przyjechała do Goliny na zaproszenie burmistrza Mirosława Durczyńskiego oraz dyrektor Żanetty Matlewskiej. Na spotkanie ze znaną aktorką teatralną, filmową, telewizyjną i radiową przybyło ponad 100 osób. Sala Domu Kultury w Golinie wypełniła się po brzegi.
Teresę Lipowską powitał Burmistrz Goliny Mirosław Durczyński, wręczając czcigodnemu gościowi bukiet słoneczników.
Spotkanie autorskie z Teresą Lipowską poprowadził Dariusz Rekosz. Odtwórczyni roli uwielbianej Barbary Mostowiak ze swadą i humorem opowiadała o swojej bogatej karierze zawodowej. Nie zabrakło także wątków z życia prywatnego. Ciekawym uzupełnieniem wspomnień była prezentacja multimedialna, która ilustrowała drogę twórczą aktorki.
Na spotkaniu panowała wyjątkowa atmosfera, wszyscy byli zachwyceni Teresą Lipowską, która chętnie pozowała do zdjęć i rozmawiała ze swoimi wielbicielami. Na pamiątkę wizyty w Golinie artystka otrzymała zbiór bajek "Golinianie dzieciom" oraz upominek wykonany przez Edytę Jachnik- instruktor z Domu Kultury w Golinie.
Godnym zwieńczeniem uroczystości było rozstrzygnięcie jubileuszowej, V edycji konkursu na napisanie bajki "Golinianie dzieciom". Utwory promowały dziedzictwo kulturowo- historyczne Goliny, a Teresa Lipowska oraz dyrektor Żanetta Matlewska wręczyły wszystkim autorom publikację "Golinianie dzieciom", nagrody pieniężne oraz rzeczowe.
Wielką popularnością cieszył się wywiad- rzeka pt. "Nad rodzinnym albumem" przeprowadzony z Teresą Lipowską przez Ilonę Łepkowską. Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka po autograf. Każdy chciał choć chwilę porozmawiać z artystką i zdobyć imienną dedykację w zakupionej książce.
Organizatorzy pragną podziękować mieszkańcom gminy Golina za to, że zechcieli z nami celebrować jedenastą już akcję Narodowe Czytanie, która stała się godnym sposobem na świętowanie 660 rocznicy lokacji naszego miasta.