Piątek, 26 kwiecień. Imieniny Marii i Marcelego.
*** UWAGA!!!  Wpłaty za wywóz śmieci należy regulować na indywidualny nr konta ***
Komunikat Urzędu Gminy:
Jesteśmy gminą miejsko - wiejska, położoną na terenie powiatu konińskiego. Naszą misja jest wspieranie rozwoju rolnictwa oraz tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego dzięki położeniu przy autostradzie A - 2.

News

 

Inscenizacja nadania Golinie praw miejskich, wykład historyczny, a do tego nagrody, wyróżnienia i klimatyczny koncert! Takwyglądała Gala z okazji 660-lecia lokacji.

Od hymnu Goliny w wykonaniu chóru Wokaliza rozpoczęła się jubileuszowa Gala w Hali Widowiskowo-Sportowej. Później o początkach miasta mówił burmistrz Mirosław Durczyński.

- Jestem dumny, że możemy wspólnie świętować 660 rocznicę nadania praw miejskich. Miasto to wspólnota ludzi złączona miejscem zamieszkania i wspólnym losem, dziejami dobrymi i tragicznymi. Golina cierpiała na przestrzeni wieków od pożarów, najazdów podczas II wojny światowej, ale jej mieszkańcy nigdy się nie poddawali, potrafili przezwyciężyć wszystkie trudności i dbali, by Golina się rozwijała. My dzisiaj uczestniczymy w tym procesie czując się spadkobiercami przeszłości i kontynuatorami tradycji lokalnych – podkreślał burmistrz Durczyński. - Dzisiaj wiedząc skąd miasto wyrasta i znając jego piękne, choć czasem tragiczne dzieje mamy w rękach klucz do naszej przyszłości. Możemy z niego korzystać wszyscy, ale należy to robić z rozwagą. Jako burmistrz z moim zespołem dążę do tego, by uczynić z naszej małej ojczyzny jak najlepsze miejsce, tak by Golina rozwijała się w sposób zrównoważony i odpowiedzialny, zapewniając mieszkańcom bezpieczeństwo i wysoką jakość życia. Dużą wagę przykładam do tradycji i historii, bo one są spoiwem łączącym społeczność. Chcę zapewnić, że zrobię wszystko, by nieustannie poprawiać warunki życia mieszkańców - dodał.

Gala była również okazją do rekonstrukcji wydarzeń z 1362 roku. Zaprezentowała je Drużyna Wojów Piastowskich Jantar, której przedstawiciel wręczył Mirosławowi Durczyńskiemu akt lokacyjny miasta Goliny i wybił symboliczną monetę. Prelekcję o początkach Goliny pn. "Krótka opowieść o lokacji i herbie Goliny" przedstawił natomiast profesor Piotr Gołdyn. Jego wystąpienie było cześcią realizowanego projektu pn. "Śladami historii", dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykaoskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie „Solidarni w Partnerstwie”.

Podczas uroczystości nie zabrakło wyróżnień i nagród. Odznaczenie „Zasłużony dla województwa wielkopolskiego” odebrała Urszula Furmaniak, a „Zasłużony dla powiatu konińskiego” przyznany został: Łukaszowi Sołysiakowi, Bartoszowi Plucińskiemu i Grzegorzowi Talewiczowi. Honorowym obywatelem Goliny uhonorowano Mirosława Durczyńskiego, natomiast statuetki „Zasłużony dla Goliny” trafiły do: Wojciecha Grodzkiego, Stanisława Paszka i Michała Zielezińskiego. Pośmiertnie uhonorowano też Zenona Paszka, w którego imieniu wyróżnienie odebrały żona i córka.

Po raz pierwszy burmistrz przyznał nagrody w czterech kategoriach. Statuetkę za osiągnięcia sportowe odebrał kolaż Konrad Waliniak. W kategorii „Kultura” nagrodzona została Edyta Jachnik z Domu Kultury w Golinie, w kategorii „Biznes” uhonorowano developera Łukasza Sołtysiaka, a „Społecznikiem” został Konrad Maciaszek, prezes klubu sportowego „Polonia Golina”.

Gwiazdą wieczoru był zespół PECTUS, który przygotował prawdziwą ucztę muzyczną dla uczestników tego niezwykłego wydarzenia.

Autor: Aleksandra Braciszewska-Benkahla, portal lm.pl

Galeria zdjęć pod LINKIEM, Autor: Kamil Strajch