Poniedziałek, 06 luty. Imieniny Doroty i Tytusa.
*** UWAGA!!!  Wpłaty za wywóz śmieci należy regulować na indywidualny nr konta ***
Komunikat Urzędu Gminy:
Jesteśmy gminą miejsko - wiejska, położoną na terenie powiatu konińskiego. Naszą misja jest wspieranie rozwoju rolnictwa oraz tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego dzięki położeniu przy autostradzie A - 2.

News

Któż nie miałby ochoty pospacerować sandomierską starówką śladami serialowego ojca Mateusza? Zwiedzić przepiękny Kazimierz Dolny, by na koniec  dotrzeć do ruin zamku w Janowcu? Na przełomie lipca i sierpnia 2021 r. taką okazję mieli mieszkańcy gminy Golina, a wszystko dzięki Wielkopolskiemu Stowarzyszeniu Odnowy Wsi „NASZA RADOLINA”, które zorganizowało wycieczkę właśnie w tamten region.

Ponad 50 osobowa grupa wyruszyła w drogę bardzo wcześnie  31 lipca, by rankiem dotrzeć do Sandomierza na pyszne i obfite śniadanie w Fundacji św. Ducha  Barze„U Jakuba”. Po posiłku przyszedł czas na zwiedzanie urokliwego miasteczka. Oprowadzała  po nim bardzo kompetentna pani przewodnik. Agnieszka  Lipiec sypała anegdotami „jak z rękawa”, opowiadając ciekawostki, którymi przeplatał historyczne informacje. Uczestnicy mieli  okazję zwiedzić kościół św. Jakuba z zespołem klasztornym Dominikanów wzniesiony w XIII w., Bazylikę Katedralną z XIV w. bogato zdobioną z pięknymi freskami bizantyjsko-ruskimi, Bramę Opatowską. Na jej  szczycie jest taras widokowy, z którego podziwiali wspaniałą panoramę Sandomierza. W oddali widać Góry Pieprzowe liczące około 500 milionów lat zbudowane ze skał kambryjskich, porośnięte roślinnością stepową i wieloma gatunkami dzikiej róży niespotykanymi gdzie indziej.  Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarła piękna sandomierska starówka z zabytkowymi mieszczańskimi kamienicami. W trakcie wyjazdu grupa miała okazję również iść śladami ojca Mateusza. Wizyta w poświęconym mu muzeum stanowiła miły akcent wycieczki, podobnie jak przepyszny obiad  serwowany w Fundacji św. Ducha Barze „U Jakuba”. Po nim wszyscy  w doskonałych humorach spędzali czas wolny na spacerach po urokliwych uliczkach i w wypełnionych zapachem kawy kawiarniach.

W niedzielę grupa zwiedzała Kazimierz Dolny, poruszając się po nim  wygodnymi ekobusikami. Największą ozdobę tego miasteczka stanowi rynek, zachowało się na nim kilka renesansowych  kamienic oraz zabytkowe studnie. Uczestnicy wycieczki weszli również na Górę Trzech Krzyży, z której można rozpościera się piękna panorama Kazmierza Dolnego. Mieszkańcy gminy Golina podziwiali również ruiny zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego oraz basztę. Dotarli również do najdłuższego i najbardziej znanego wąwozu w Kazimierowskim Parku Krajoznawczym – tzw. Korzeniowego Dołu.

Po intensywnym zwiedzaniu grupa zjadła obiad w restauracji „Pod Basztą” i udała się do Janowca, by  ruiny tamtejszego zamku. Był to już ostatni punkt dwudniowej wycieczki.

W późny niedzielny wieczór wszyscy bezpiecznie i w doskonałych humorach dotarli do domu.

                                           Karolina Kasprzak