Niedziela, 22 grudzień. Imieniny Zenona i Honoraty.
*** UWAGA!!!  Wpłaty za wywóz śmieci należy regulować na indywidualny nr konta ***
Komunikat Urzędu Gminy:
Jesteśmy gminą miejsko - wiejska, położoną na terenie powiatu konińskiego. Naszą misja jest wspieranie rozwoju rolnictwa oraz tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego dzięki położeniu przy autostradzie A - 2.

News

W dniu 4 września 2021 r. odbyła się jubileuszowa  X edycja Narodowego Czytania. W całej Polsce i wielu miejscach poza jej granicami czytano Moralność pani Dulskiej Gabrieli ZapolskiejGospodarzem golińskiej odsłony Narodowego Czytania była  Biblioteka Publiczna.Akcja miała niezwykłą oprawę, a wszystko to za sprawą czcigodnego lektora, bowiem fragmenty ww. utworu czytał aktor Andrzej Grabowski, który przyjechał do Goliny na zaproszenie dyrektor Biblioteki Publicznej w Golinie -  Żanetty Matlewskiej.

            Po lekturze Andrzej Grabowski, z właściwą sobie swadą i poczuciem humoru podzielił się z uczestnikami spotkania wspomnieniami z przeszłości, opowiadając o minionych latach, swojej codzienności, ważnych wydarzeniach, doświadczeniach oraz  rolach itp. Serialowy Ferdek Kiepski opowiedział także o wydanej w listopadzie ubiegłego roku książce „Jestem jak motyl”, którą  można było  zakupić podczas uroczystości.

            Na spotkaniu panowała wyjątkowa atmosfera, wszyscy byli zauroczeni Andrzejem Grabowskim, który chętnie rozdawał autografy i pozował do zdjęć. Na pamiątkę wizyty w Golinie Żanetta Matlewska  wręczyła znakomitemu gościowi upominek wykonany przez pracownicę Domu Kultury w Golinie - Edytę Jachnik  oraz zbiory  bajek dla dzieci wydanych przez Bibliotekę Publiczną w Golinie.

            Zwieńczeniem spotkania  było rozstrzygnięcie IV edycji konkursu na napisanie bajki. Wszyscy autorzy otrzymali z rąk artysty i dyrektor golińskiej książnicy publikację „Golinianie dzieciom” oraz nagrody pieniężne i  rzeczowe. Należy nadmienić, iż Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali: dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego i polskie nowele.  Po raz kolejny edycja Narodowego Czytania  dowiodła, że nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom. Pragniemy podziękować  mieszkańcom gminy Golina za aktywny udział w akcji oraz godne celebrowanie Narodowego Czytania.    Anna Nawrocka

 

 

 

nna Nawrocka