Poniedziałek, 06 luty. Imieniny Doroty i Tytusa.
*** UWAGA!!!  Wpłaty za wywóz śmieci należy regulować na indywidualny nr konta ***
Komunikat Urzędu Gminy:
Jesteśmy gminą miejsko - wiejska, położoną na terenie powiatu konińskiego. Naszą misja jest wspieranie rozwoju rolnictwa oraz tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego dzięki położeniu przy autostradzie A - 2.

News

Inicjatywa „Spacerkiem przez Radolinę idź i trochę wiedzy chwyć- bo radoliński film i quest są the best” powstała, ponieważ zauważyliśmy, że dzieci z Radoliny niewiele wiedzą o swojej wiosce.  Nie znają jej historii, bogactwa przyrodniczego i kulturowego. A przecież mamy się czym pochwalić. Radolina to idealne miejsce dla osób lubiących kontakt z przyrodą i niespieszny rytm życia. Piękne tereny i zabytkowy park  to świetne miejsca do uprawiania różnych form ekoturystyki. Chcieliśmy pokazać nasze atuty w sposób nowoczesny i atrakcyjny zarówno dla miejscowych, jak i przyjezdnych.

Dzięki realizacji wspominanej inicjatywy Radolina jako pierwsza w regionie może pochwalić się prawie 5 minutowym- profesjonalnie zrealizowanym przez Informacyjną Telewizję Wielkopolską-  filmem promocyjnym „ Radolina –daj się zaskoczyć!” Spot trafnie i dynamicznie ukazuje urodę i specyfikę naszej wsi.  

Chcieliśmy, by zwłaszcza młodzi ludzie mogli  przekonać się osobiście o tym, że Radolina ma im wiele do zaoferowania.  Stworzyliśmy więc dwa różne questy: jeden dla przedszkolaków, a drugi dla dzieci w wieku szkolnym i młodzieży, choć oczywiście mogą go przejść również dorośli. Wyprawy z zagadkami różnią się stopniem trudności oraz długością trasy.  W maluchy zwiedzają wyłącznie park i mają do wykonania zadania dostosowane do ich procesów  poznawczych. Natomiast starsi spacerują po parku oraz w najważniejszych miejscach we wsi. Muszą się wykazać wiedzą z  matematyki, fonetyki języka polskiego, dobrą orientacją w terenie i umiejętnością czytania mapy oraz wiedzą z zakresu profilaktyki zdrowotnej  w czasie pandemii.

Od połowy września mieliśmy okazję się przekonać, w jakim stopniu  nasze założenia sprawdzają się w rzeczywistości. W pierwszej wyprawie wzięli udział uczniowie i nauczyciele ze Szkoły im. Marii Konopnickiej w Radolinie.  A w drugiej cykliści zrzeszeni w Rodzinnych Rajdach Rowerowych Golina. Zarówno dzieci, jak i dorośli błyskawicznie zmienili się w dociekliwych detektywów, szukających wskazówek i poszukujących rozwiązania , by w nagrodę przybić na broszurce kolorowy stempelek ukryty w urokliwej skrzyneczce. Przyjazna szata graficzna oraz zadania zmobilizowały uczestników do szukania informacji oraz patrzenia na wiejską- zdawałoby się dobrze sobie znaną- przestrzeń pod różnymi kątami. Wszyscy  ukończyli trasę, zdobywając komplet stempli- w tym ten najważniejszy- herb rodu Radolińskich.  Pieczątka nie była jedyną nagrodą, każdy otrzymał również m.in. okolicznościową przypinkę, smycz i  słodką przekąskę. Przy ognisku podsumowującym projekt  questujący zapewnili, że wrócą, by wyruszyć na trasę z rodziną czy znajomymi. Oznacza to, że osiągnęliśmy zamierzone cele.

Obydwa questy są dostępne na stronie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Odnowy Wsi „NASZA RADOLINA” (www.naszaradolina.pl), można pobrać broszurkę w formacie PDF i pójść  na niecodzienną pieszą wycieczkę- do czego zachęcamy, ponieważ dobroczynny ruch na świeżym powietrzu i kontakt z przyrodą pozwala zapomnieć o kłopotach i zminimalizować stres związany z sytuacją epidemiczną na świecie. Zapewniamy, że warto również obejrzeć film promocyjny Radoliny. Na pewno będziecie pozytywnie zaskoczeni.

Projekt „Spacerkiem przez Radolinę idź i trochę wiedzy chwyć- bo radoliński film i quest są the best” jest innowacyjny na naszą małą skalę. Nasza wieś – jako jedyna w  regionie  – zyskała tak nowoczesne narzędzia promocji. Pierwsi w powiecie mamy film promocyjny oraz dwa questy zróżnicowane pod względem stopnia trudności.

Inicjatywa „Spacerkiem przez Radolinę idź i trochę wiedzy chwyć- bo radoliński film i quest są the best” dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie „Solidarni w Partnerstwie”.

Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi „NASZA RADOLINA” dziękuje Pani Bernadecie Kucharskiej, Andrzejowi Płuciennikowi, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Radolinie Alinie Kozłowskiej  oraz wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji projektu.

                                                               Karolina Kasprzak

 

 

Galeria zdjęć 1, Galeria zdjęć 2, Galeria 3