Piątek, 22 listopad. Imieniny Marka i Cecylii.
*** UWAGA!!!  Wpłaty za wywóz śmieci należy regulować na indywidualny nr konta ***
Komunikat Urzędu Gminy:
Jesteśmy gminą miejsko - wiejska, położoną na terenie powiatu konińskiego. Naszą misja jest wspieranie rozwoju rolnictwa oraz tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego dzięki położeniu przy autostradzie A - 2.

News

  

Moc kulturalnych atrakcji podczas Drzwi Otwartych Hali Widowiskowo-Sportowej
w Golinie

Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów zorganizowało w dniu 3 grudnia przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Golinie i gminą Golina,Festiwal Kultury Lokalnej, który jest zwieńczeniem 10-miesięcznej  pracy grupy międzypokoleniowej w ramach projektu „Kultura łączy pokolenia”, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Celem projektu było rozwijanie kompetencji kulturalnych, społecznych, osobistych oraz pobudzanie kreatywności i ekspresji kulturalnej mieszkańców gminy Golina oraz stwarzanie przestrzeni do ich integracji z pozostałymi członkami małej ojczyzny na rzecz rozwoju i krzewienia lokalnej kultury.

Międzypokoleniowy zespół rozpoczął swoją przygodę z projektem biorąc udział w warsztatach integracyjno-rozwojowych a następnie wokalnych, podczas, których szlifował swój warsztat pod batutą doświadczonego instruktora Krystiana Webera.

Przyjemne dla ucha melodie wypełniały cotygodniowo nie tylko mury biblioteki, gdzie odbywały się zajęcia ale i cały rynek. Warsztaty dowiodły, że w grupie jest w POTENCJAŁ i ogromne pokłady pozytywnej ENERGII. Wszyscy bawili się znakomicie. Grupa rosła w siłę. Do „nakręconych” muzycznie uczestników dołączały nowe osoby, które chciały uczestniczyć w tym niezwykłym przedsięwzięciu. Największym wyzwaniem było ułożenie tekstu piosenki o gminie oraz nadanie nazwy zespołowi, ale i z tymi zadaniami grupa poradziła sobie śpiewająco. Moc „dobrej roboty” wykonał instruktor, który skomponował muzykę do tego utworu.

Wspólny sukces projektu jest okazją do świętowania, co sprzyja zacieśnianiu więzi
z pozostałymi członkami lokalnej wspólnoty i tworzeniu pomysłów na kolejne inicjatywy.

Ciekawie zaaranżowany Festiwal Kultury Lokalnej miał miejsce podczas Dni Otwartych nowo wybudowanej hali widowiskowo-sportowej w Golinie. Mieszkańcy gminy spisali się na medal, wypełniając ten imponujący obiekt po brzegi swoją obecnością.

Przed bardzo licznie zgromadzoną publicznością swój dorobek prezentowali zaproszeni przedstawiciele różnych grup wiekowych: ludowi artyści, rękodzielnicy, wokaliści, soliści oraz zespoły dziecięce i młodzieżowe, które uświetniły spotkanie przepięknie przygotowanym programem artystycznym. „Zarażali” oni swoją pasją, motywowali i zachęcali do rozwijania zainteresowań, owocnego wykorzystywania posiadanego potencjału.  Przysłowiową wisienkę na torcie stanowił występ nowo powstałego w ramach projektu zespołu pn.: „Wokaliza”, który zaprezentował bogaty repertuar. Dumą zespołu jest oczywiście stworzony hymn o Golinie, którego wykonanie zostało przyjęte gromkimi oklaskami. Kunsztownie napisany tekst nawiązuje do historii gminy, posiadanych zasobów a przede wszystkim niezwykłej gościnności członków lokalnej wspólnoty.  Przebojem okazała się również ciekawa, muzyczna aranżacja utworu „Oczy zielone”- słynny przebój Zenka Martyniuka. Gorące rytmy utworu porwały za serca przybyłych gości, którzy licznie włączyli się do wspólnego śpiewania, również pozostałych utworów. Byli pod wrażeniem zarówno nowo otwartej hali i sukcesu projektu, który niewątpliwie jest imponujący. Członkowie zespołu spotkali się z akceptacją, uznaniem uczestników festiwalu. Za swój trud, poświęcenie, zaangażowanie, a przede wszystkim wypracowane rezultaty otrzymali dyplomy i drobne upominki, które będą towarzyszyć im w dalszej muzycznej przygodzie. Zespół zdradził w tajemnicy, że planuje już niebawem wyruszyć w trasę koncertową aby zachęcać innych do aktywnego włączania się w działania kulturalne swoich małych ojczyzn.

Tekst: Joanna Kukulska – koordynator projektu, zdjęcia: Grażyna Sędziak