Święto dyni i ziemniaka w Węglewie
17 października w Węglewie odbył się I Festiwal Dyni i Pieczonego Ziemniaka, który zorganizował Dom Kultury w Golinie przy współudziale Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotniczej Straży Pożarnej w Węglewie.
Festiwal był typowym piknikiem rodzinnym. Celem Festiwalu było stworzenie klimatu aktywności i integracja społeczności lokalnej.
Zgodnie z zapowiedziami hitem festiwalu była zupa krem z dyni ugotowana przez Dyrektora Domu Kultury w Golinie, która była zaskoczeniem dla wszystkich przybyłych gości. Zupa była przygotowana na ostro więc pobudziła wszystkim kubki smakowe i zniknęła szybko ze stołu.
Festiwal składał się z kilu punktów. Pierwszym były występy artystyczne podczas których zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP Golina działająca przy Domu Kultury w Golinie, której instruktorem jest Artur Wieczorek. Następnie na scenie zaprezentowała się młodzież z bandu muzycznego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kazimierzu Biskupim, którego instruktorem jest Szymon Wieczorkiewicz.
Podczas festiwalu nie mogło zabraknąć dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Kawnicach, które zaprezentowały się w programie cyrkowo-akrobatycznym (opiekunowie Agnieszka Antkowiak, Jolanta Grabia, Julita Dąbrowska) oraz zespół muzyczny prowadzony przez Marzenę Katulską. Ostatnim punktem występów były grupy działające przy DK Golina: Zespół Video Stars oraz Zespół Senior.
Kolejnym punktem spotkania w Węglewie były konkursy zorganizowane w ramach festiwalu dyni i ziemniaka. Jury w składzie: Iwona Bańdorz - przewodnicząca, Urszula Furmaniak oraz Sylwia Kudła po burzliwych obradach rozstrzygało cztery konkursy: konkurs na najsmaczniejszą potrawę z dyni lub ziemniaka - 1 miejsce zajęła Aleksandra Augustyniak za zupę po tajsku z pieczoną dynią, 2 miejsce zajęła Władysława Górna za krem z dyni, 3 miejsce zajęła Katarzyna Zajer za ciasto dyniowe oraz przyznało 14 wyróżnień za potrawy konkursowe.
Pozostałe konkursy to: najdziwniejsza dynia - Szymon Augustyniak i Henryk Nejman, najdziwniejszy ziemniak - Marta Woźniak, pani dynia - Henryk Nejman, pan ziemniak - Marta Woźniak, konkurs plastyczny „Dyniowy Przyjaciel" - Martyna Zielińska oraz Ewelina Piaskowska. Wszyscy nagrodzeni otrzymali nagrody rzeczowe,
Podczas festiwalu nie mogło zabraknąć potraw przygotowanych z ziemniaków i dyni, które były degustowane podczas festiwalu. Na stole gościły potrawy takie jak: zupa krem z dyni, zupa ziemniaczana, sałatka ziemniaczana, kompot z dyni i dżem z dyni, gzik z ziemniakami, placki ziemniaczane, ciasto drożdżowe oraz ciasto z dyni.
Ostatnim punktem spotkania była zabawa taneczna oraz ognisko.
Dom Kultury w Golinie dziękuje wszystkim, którzy pomogli przy organizacji Festiwalu Dyni i Pieczonego Ziemniaka: radnym Rady Miejskiej w Golinie, Kole Gospodyń Wiejskich w Węglewie, OSP w Węglewie, Sołtysowi Marcinowi Aniszewskiemu, pracownikom Urzędu Miejskiego oraz Domu Kultury w Golinie.
Podziękowania należą się również sołectwom, które wystartowały w konkursach: Sołectwo Golina-Kolonia, Kawnice, Rosocha, Węglew.
Podziękowania należą się również sponsorom: GS Golina, Wiercenie Studni Golina, Firma Agat Spławie.
Do zobaczenia za rok na festiwalu!