Niedziela, 14 kwiecień. Imieniny Justyny i Waleriana.
*** UWAGA!!!  Wpłaty za wywóz śmieci należy regulować na indywidualny nr konta ***
Komunikat Urzędu Gminy:
Jesteśmy gminą miejsko - wiejska, położoną na terenie powiatu konińskiego. Naszą misja jest wspieranie rozwoju rolnictwa oraz tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego dzięki położeniu przy autostradzie A - 2.

News

Biblioteka Publiczna w Golinie – Narodowe Czytanie Przedwiośnia

Daniel Olbrychski interpretuje fragmenty powieści o odradzającej się Polsce

 

Rok 2018, w którym obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości to czas szczególny. Lektura wybrana na tegoroczną edycję Narodowego Czytania także więc jest bardzo charakterystyczna. Polacy oddali głos na „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, nazywanego „sumieniem narodu”. Para prezydencka proponuje także czytanie tekstów z „Antologii Niepodległości”, znajdują się w niej utwory ważne dla naszej tożsamości.

Gospodarzem golińskiej odsłony „Narodowego Czytania” była  Biblioteka Publiczna.  Akcja miała wyjątkową oprawę, a wszystko to za sprawą czcigodnego lektora, fragmenty „Przedwiośnia” i „Potopu” czytał bowiem Daniel Olbrychski, który przyjechał do Goliny na zaproszenie burmistrza Mirosława Durczyńskiego oraz dyrektor Żanetty Matlewskiej. Na spotkanie z aktorem przybyło blisko 100 osób. Publiczność bardzo chętnie rozmawiała z artystą, który opowiadał o swoim życiu zawodowym i prywatnym, były wspomnienia o początkach kariery, młodzieńczej miłości do boksu oraz kobietach, które pojawiały się w okresie popularności. Daniel Olbrychski  zdradził, że przygotowania do niektórych filmów wymagały od niego wielu poświęceń. Nigdy nie potrzebował kaskaderów, ponieważ sam doskonale opanował jazdę konną.

Na spotkaniu panowała wyjątkowa atmosfera, wszyscy byli zauroczeni Danielem Olbrychskim i jego żoną Krystyną Dębską , którzy chętnie rozdawali autografy i pozowali do zdjęć.

Na pamiątkę wizyty w Golinie burmistrz Mirosław Durczyński oraz Żanetta Matlewska wręczyli czcigodnemu gościowi jego własny portret wykonany przez Jakuba Kwiatkowskiego, gadżety związane z naszym miastem  oraz dwa  zbiory  bajek dla dzieci napisanych przez golinian, a wydanych przez Bibliotekę Publiczną w Golinie.

Po spotkaniu przyszedł czas na sygnowanie egzemplarzy „Przedwiośnia” specjalną okolicznościową pieczęcią z logo akcji podarowaną przez kancelarię prezydenta. 
                                                                    

Karolina Kasprzak