82. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ
Golina pamięta!
„W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej
oraz dla uczczenia pamięci wszystkich
wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji
naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku,
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia
Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”.
(uchwała Sejmu RP z dn. 14.11.2007 r. w sprawie ustanowienia Dnia Pamięci Ofiar Katyńskich)
To już kolejny raz, kiedy mieszkańcy Goliny i okolic mogli czcić pamięć zamordowanych w Katyniu, dzięki zaangażowaniu lokalnych włodarzy oraz społeczności Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Bolesne wydarzenia z roku 1940 na trwałe wpisały się w świadomość narodową Polaków. Naszym obowiązkiem jest przypominanie kolejnym pokoleniom o tej karcie w historii.
Przypomnijmy… W roku szkolnym 2009/2010 nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Golinie pierwszy raz zrealizowali projekt Katyń… ocalić od zapomnienia. Od tej pory systematycznie kultywują oni pamięć o poległych w Katyniu.
W tym roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, uroczystość ku pamięci Zbrodni Katyńskiej zorganizowana została 7 kwietnia. Jej gospodarzami byli Burmistrz Goliny Pan Mirosław Durczyński oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie Pani Ewa Kutnik.
Obchody rozpoczęła Msza święta celebrowana przez księdza Andrzeja Urbańskiego - proboszcza parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej. W liturgii udział wzięli: społeczność szkolna, lokalna, zaproszeni goście z gminy i powiatu, przedstawiciele władz samorządowych, sztandary oraz orkiestra. Gościliśmy: Dyrektora Delegatury w Koninie Kuratorium Oświaty w Poznaniu Pana Arkadiusza Chmielewskiego, Przewodniczącą Rady Powiatu Panią Żanettę Matlewską, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Golinie Pana Wojciecha Wojdyńskiego wraz z radnymi, Zastępcę Burmistrza Goliny Panią Annę Górzną, dyrektorów placówek oświatowych, kulturalnych i przedsiębiorstw z terenu gminy Golina, przedstawicieli kombatantów wojennych, emerytów i rencistów oraz służb mundurowych. Podczas Eucharystii poświęcono urnę z ziemią z lasów katyńskich.
Dalsza część uroczystości miała miejsce na placu szkolnym. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt, odśpiewaniu hymnu, kolejnym doniosłym akcentem było złożenie przed obeliskiem urny z ziemią przywiezioną z Katynia przez profesora UAM dr. hab. Piotra Gołdyna. Obecni goście swój hołd pomordowanym wyrazili wiązankami kwiatów i zapaleniem zniczy pamięci.
Nadmienić należy, iż to wydarzenie zaplanowano na 2020 rok, w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, ale z powodu pandemii zostało przełożone.
W dalszej części goście udali się do auli szkolnej, w której mogli podziwiać spektakl słowno-muzyczny, który wywołał gorące emocje i pozwolił lepiej zrozumieć tamten czas oraz uczucia ówczesnych ludzi.
Cała uroczystość złożyła się na niezapomniane wrażenia, co podkreślili w przemówieniach: Dyrektor Delegatury w Koninie Kuratorium Oświaty w Poznaniu Pan Arkadiusz Chmielewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Golinie Pan Wojciech Wojdyński, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Przyjmie Pani Dorota Plutecka-Jankowska oraz współgospodarz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie Pani Ewa Kutnik. Goście mogli też podziwiać zdolności plastyczne i literackie uczniów, czego owocem była wystawa prac poświęconych Zbrodni Katyńskiej. Były to plakaty i wiersze naszych uczniów.
Na kartach okolicznościowej Księgi Pamiątkowej wielu zaproszonych zapisało wzruszające słowa uznania dla społeczności Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, która przygotowała tę przepiękną uroczystość. Goście otrzymali pamiątkowe foldery.
Dziękujemy wszystkim za udział w tej „żywej lekcji historii”, „lekcji patriotyzmu”, która pozwala budować tożsamość narodową. Jak podkreślił w swoim przemówieniu Dyrektor Delegatury w Koninie Kuratorium Oświaty w Poznaniu Pan Arkadiusz Chmielewski -„Choć wybaczyć trudno, to powinniśmy, ale zapomnieć nigdy nie wolno…”
Dyrekcja Szkoły składa podziękowania gościom za obecność, a uczniom i pracownikom szkoły, których nie sposób wymienić wszystkich z imienia, i nazwiska, za szczególne zaangażowanie.
Źródło: www.spgolina.edu.pl