Sobota, 19 październik. Imieniny Piotra i Ziemowita.
*** UWAGA!!!  Wpłaty za wywóz śmieci należy regulować na indywidualny nr konta ***
Biuletyn Informacji Publicznej Biuro Obsługi Mieszkańca Gminne Centrum Informacji
Komunikat Urzędu Gminy:
Jesteśmy gminą miejsko - wiejska, położoną na terenie powiatu konińskiego. Naszą misja jest wspieranie rozwoju rolnictwa oraz tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego dzięki położeniu przy autostradzie A - 2.

News

Finał VII edycji konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”

Sołectwo Radolina wyróżnione

7 lipca 2019 r. podczas konferencji „Wiejska Polska” w Licheniu odbyło się podsumowanie VII edycji konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” skierowanego do sołectw z terenu województwa wielkopolskiego. Realizowany jest on przy współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego a współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Instytucją Zarządzającą Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konkurs realizowano w II kategoriach: : najciekawszy projekt sfinansowany ze środków funduszu sołeckiego oraz najaktywniejszy mieszkaniec wsi. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednie, cieszyła się zainteresowaniem, a uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem . Widać było ogromną mobilizację mieszkańców wsi w działania na rzecz swoich małych ojczyzn.

Miło nam poinformować, że sołectwo Radolina otrzymało wyróżnienie w pierwszej kategorii za długofalowy projekt „Uczyńmy nasz park piękniejszym”, realizowany przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi „NASZA RADOLINA”. W ramach przedsięwzięcia radolinianie z ochotą ruszyli w teren, by karczować krzewy, sadzić kwiaty, porządkować alejki. Wkrótce w parku stanęła siłownia zewnętrzna, finansowana z programu Wielkopolskiej Odnowy Wsi. Ze środków gminy i funduszy zewnętrznych utworzono ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą. Stanowi ona nietypowe źródło wiedzy z zakresu botaniki i historii naszej wsi, dlatego też dość często nauczyciele zabierają tam uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Radolinie na lekcje w terenie. To nie jedyna atrakcja dla dzieci. W zeszłym roku mieszkańcy w czynie społecznym odnowili karuzelę, która stała w parku od lat 60. XX w. i stanowiła nieodłączny element dzieciństwa kilku pokoleń radolinian. Niestety czas odcisnął na niej swoje piętno. Dzięki inicjatywie grupy aktywnych mieszkańców na odrestaurowanej karuzeli mogą się kręcić kolejne pokolenia. Uporządkowany park stał się centrum rekreacyjno- kulturalnym wsi. Odbywają się w nim ogniska, spotkania z ciekawymi ludźmi (w listopadzie 2018 r. gościliśmy znanego regionalistę Jerzego Łojkę, który wygłosił wykład o historii Radoliny i drodze Polski do niepodległości. Prelekcja wpisywała się w obchody 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości). Staramy się, by mieszkańcy naszej wsi mieli do dyspozycji jak najbogatszą ofertę. Sztandarową imprezą przygotowywaną przez nas wspólnie z Domem Kultury w Golinie jest Noc Kupały, która odbywa się w parku w Radolinie. Mamy wtedy możliwość, by nie tylko miło spędzić czas, ale także poznać obrzędy i zwyczaje tak istotne dla polskiej kultury. Należy podkreślić, że projekt „Uczyńmy nasz park piękniejszym” nie jest przedsięwzięciem zakończonym. Niedawno na jego terenie stanął paśnik dla zwierząt. Radolina znajduje się nieopodal Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Można spotkać u nas sarny, zające i różne gatunki ptaków. Ostoja dla nich to bardzo dobry pomysł. Paśnik nie powstałby, gdyby nie pomoc mieszkańców Radoliny. Z zaniedbanej, zarośniętej połaci zieleni stworzono piękną enklawę, w której chce się przebywać.

Cieszymy się, że zaangażowanie mieszkańców Radoliny zostało dostrzeżone na arenie wojewódzkiej.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: I miejsce w kategorii ,,Najciekawszy projekt sfinansowany ze środków funduszu sołeckiego” zdobył projekt: „Centrum Rekreacyjno-Kulturalne w Rychliku”, sołectwo Rychlik, gmina Trzcianka (nagroda – 4.300 zł). II miejsce przyznano sołectwu Stare Grądy w gminie Grodziec za projekt pn.: „Budowa świetlicy wiejskiej i zagospodarowanie działki nr 164/1” (nagroda – 3.300 zł). III miejsce zajął projekt "Rewitalizacja zbiornika wodnego przy ulicy Stawnej w Łuszczanowie wraz z doposażeniem infrastruktury rekreacyjno-edukacyjnej, sołectwo Łuszczanów, gmina Jarocin (2.300 zł). Dwa równorzędne wyróżnienia i nagrodę finansową w kwocie 1.700 zł otrzymało także przedsięwzięcie

,,Utworzenie miejsca wypoczynku i rekreacji sposobem na lokalną tradycję i kulturę”zrealizowany przez sołectwo Grójec Wielki w gminie Siedlec.

Najaktywniejszym mieszkańcem (I miejsce) została Gabriela Szeszycka, sołtys Mielżyna, gmina Witkowo (nagroda – 1.400 zł), II miejsce zajął Łukasz Witczak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Integracji i Rozwoju Wsi Łuszczanów w gminie Jarocin (1.200 zł), III miejsce zajęła Jadwiga Hirt, sołts Grójca Wielkiego , gmina Siedlec (1.100 zł). Wyróżnienie otrzymała Agnieszka Warnkowska, prezes Stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Wsi Rychlik, gmina Trzcianka. Laureaci pierwszych miejsc obydwu kategorii konkursu otrzymali statuetki „Sołecka Nike”. Nagrody finansowe były współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Krajowej Sieci Obszarów wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Czek na kwotę 1700 złotych i okolicznościowy dyplom, z rąk Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Grabowskiego i Prezesa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusza Niewiarowskiego, odebrała pani sołtys i jednocześnie prezes stowarzyszenia Arleta Biegasiewicz. Na gali obecny był również Burmistrz Goliny Mirosław Durczyński wraz z małżonką. 

Radolina odniosła sukces dzięki grupie aktywnych mieszkańców, którzy bez wahania odpowiedzieli na nasz apel, pracując bez wytchnienia i poświęcając swój prywatny czas w imię dobra wspólnego. Serdecznie za to dziękujemy. Nie byłoby tej nagrody, gdyby nie pomoc, zaangażowanie Olgi Frońdy- Podinspektora ds. Ochrony Danych Osobowych, Sportu i Zdrowia w Urzędzie Gminy w Golinie. Dziękujemy za wszystkie przejawy życzliwości. Jesteśmy także wdzięczni Burmistrzowi Goliny Mirosławowi Durczyńskiemu za wsparcie, którego nam udziela. 

tekst:Karolina Kasprzak

    

  

Tereny Inwestycyjne Turystyka Rowerowa
Stowarzyszenie Solidarni w Partnerstwie
 
Październik 2019
N P W S C P S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
  Październik 2019