Wtorek, 21 wrzesień. Imieniny Hipolita i Mateusza.
*** UWAGA!!!  Wpłaty za wywóz śmieci należy regulować na indywidualny nr konta ***
Komunikat Urzędu Gminy:
Jesteśmy gminą miejsko - wiejska, położoną na terenie powiatu konińskiego. Naszą misja jest wspieranie rozwoju rolnictwa oraz tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego dzięki położeniu przy autostradzie A - 2.

News

Czytali ku pokrzepieniu serc"  

 

1

 

W tym roku odbyła się trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej  przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.   Pochylamy się bowiem zawsze nad  najważniejszymi  dla Polaków dziełami, które jawią się w powszechnej świadomości jako wybitne, będące odzwierciedleniem ducha narodu a także kształtujące tego ducha.

            6 września 2014 roku  w ponad 1600 miejscach w całym kraju czytany był najsłynniejszy, monumentalny cykl powieści Henryka Sienkiewicza- „ Trylogia". Wśród tych miejscowości nie mogło zabraknąć naszego miasta.

             Gospodarzem golińskiej odsłony „ Narodowego Czytania" była  Biblioteka Publiczna. Akcję  mającą wyjątkowo uroczystą oprawę zorganizowano przed siedzibą książnicy. Dyrektor -  Żanetta Matlewska powitała serdecznie wszystkich zebranych,  przybliżając im jednocześnie  ideę  przedsięwzięcia.

            Fragmenty „ Potopu" czytały znane i lubiane w lokalnej społeczności osoby: Burmistrz Goliny Tadeusz Piotr Nowicki, Ksiądz Prałat Marian Górski, Radna Rady Miejskiej w Golinie Zofia Kasprzak, uczennica Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Golinie Agata Sieczkowska, nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie Przemysław Ciesielski, nauczyciel w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Golinie Justyna Sieczkowska oraz słuchaczka Golińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Zofia Szota. Dzięki wspaniałej interpretacji znamienitych lektorów licznie zgromadzeni przed biblioteką golinianie bez trudu mogli wyobrazić sobie, jak wyglądała obrona Jasnej Góry, poczuli się niemal tak ,jakby byli naocznymi świadkami bohaterskich czynów Andrzeja Kmicica.

Po wysłuchaniu tekstu  zebrani bardzo chętnie zapoznawali się z ekspozycją przygotowaną  specjalnie na tę okazję, składała się na nią: wystawka z różnych wydań ‘Trylogii", życiorys jej autora  oraz list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Następnie przyszedł czas na sygnowanie książek Henryka Sienkiewicza specjalną okolicznościową pieczęcią z logo akcji „ Narodowe Czytanie Trylogii" podarowaną przez kancelarię prezydenta.  Po tak oryginalną pamiątkę ze spotkania z bodaj najsłynniejszym historycznym cyklem  w polskiej literaturze  ustawiła się długa kolejka.

Wszyscy  czytający,  którzy  poświęcili swój czas,by dzięki magii słowa zabrać  nas  choć na chwilę  do świata wykreowanego przez Sienkiewicza otrzymali z rąk dyrektor książnicy - Żanetty Matlewskiej  specjalne podziękowania.

Sukces akcji pozwala mieć nadzieję, że nowe pokolenia będą widzieć w klasycznej literaturze nie tylko przymusowe lektury szkolne, ale również ponadczasową prawdę o międzyludzkich relacjach i godnym życiu w społeczeństwie.


Karolina Kasprzak

2

 

3

 

4

 

5

 

6